Základy Bitcoinu

Bitcoin kalkulačka

Prepočet Bitcoinových jednotiek - Pomocou Bitcoin kalkulačky si môžete prepočítať akú hodnotu v Bitcoinoch má Satoshi, Bit, a MilliBitcoin

Bitcoin slovník

V slovníku nájdete vysvetlenie rôznych najpoužívanejších bitcoinových výrazov a termínov s ktorými sa môžte stretnúť nie jen na tomto webe

Bitcoin (skratka BTC) 

je virtuálna mena, ktorá vznikla v roku 2009. Mena Bitcoin je decentralizovaná, to znamená, že nikto nemôže centrálne ovládať jej množstvo v obehu, vlastníctvo, výrobu alebo zámenu za inú menu.

 

Maximálny počet Bitcoinov, ktoré budú v budúcnosti v obehu je 21 miliónov. V súčastnej dobe, je vytažených viac ako 11 miliónov BTC a ich ťažba sa stala veľmi náročnou na výpočtovú techniku.

Fakt, že je obmedzené ich množstvo, znamená, že mena je deflačná a jej hodnota sa neznehodnocuje tak, ako sa to deje pri iných menách, kde nieje problém vytlačiť nové "papieriky".
Bitcoin je nekonečne delitelný. Momentálne je obmedzený počet desatiných miest na 8, nie je problém časom počet desatiných miest zvýšiť.

Čo to znamená pre vlastníkov Bitcoinu? Že ich hodnota bude časom rásť!
Čo sa stane, ak bitcoin začne používať čoraz viac ľudí a BTC sa tak stane celosvetovou menou?

Za predpokladu, že by sa tak stalo za 30 rokov a všetky Bitcoiny by boli vyťažené, vlastník 21 BTC bude vlastniť jednu milióntinu všetkých BTC na svete:).
Prirovnajte si to k celkovému počtu dolárov a vy by ste vlastnili jednu milióntinu týchto penazí.

Obyčajný ľudia budú kupovať bežný spotrebný tovar za 0,00000000123 BTC a vlastníci jednotiek Bitcoinu budú milionáry.

Hodnotu bitcoinu, tak ako ju vidíte na burze, je výsledok dopytu a ponuky. Môžu za to z veľkej časti špekulanti, ktorý bitcoin len využívajú ku krátkodobým obchodom. Druhú čásť záujemcou o bitcoin tvoria ľudia, ktorý chcú byť o 50 rokov miliardári. Ak niekto verí Bitcoinu, že sa staně celosvetovou menou, takéto krátkodobé výkyvy na burze ho nemusia zaujímať.

Hodnota Bitcoinu sa bude meniť / zvyšovať aj celosvetovým stavom ekonomiky. Ak začnú krachovať dalšie štáty, ľudia budú prestávať veriť vládam, že ich majetok v klasickej mene dokáže ochrániť a Bitcoin tak bude používať čoraz viac ľudí. Čo to bude znamenať pre vlastníkov Bitcoinov som už písal..

Bezpečnosť Bitcoinu

Každý človek môže vlastniť jednu, alebo viac bitcoinových adries.
Vaše Bitcoinové adresy sú súčasťou Vašej súkromnej Bitcoin peňaženky a informáciu o tom, že na adrese "xyz" máte určitý počet BTC je tvorený tým, že o tomto fakte vedia ostatní použivatelia Bitcoinu.

Dozvedia sa o tom synchronizáciou, ktorá na každej peňaženke musí prebehnúť. (Preto je potrebné niekoľkohodinové sťahovanie týchto informácií po prvej instalácií a spustení peňaženky na Vášom PC.)
Protokol bitcoinu doposiaľ nebol prelomený. Všetky "krádeže" Bitcoinou, ktoré sa v minulosti stali, boli spôsobené získaním hesla k peňaženke a následnom poslaní BTC na iný účet.

Po inštalácií bitcoin peňaženky si ju zaheslujte! (Menu: nastavenie)
Vytvorí sa tým kľúč, ktorý je uložený na disku vo Vašom PC.
Svoj kľúč musíte chránit ako oko v hlave!

Ak ho stratíte, alebo zmažete, Vaše Bitcoiny sú nenávratne preč a už nikdy ich neziskáte.
Ak Vám niekto pošle BTC, budete to vidieť, ale nebudete s nimi môcť manipulovať.

Ďalšia a jedna zo základných vecí, ktoré si musíte uvedomiť je, že v prípade ak Bitcoiny posielate na inú Bitcoin adresu, táto transakcia je nezvratná. Prípadné nesplnenie záväzku druhej strany, ktorej ste Bitcoiny posielali, ich není možné právne vymáhať. Druhej strane musíte plne dôverovať. Nie je sa ale čoho báť. Stačí byť opatrný a každú spoločnosť, alebo stránku si pred transakciou preveriť na nejakom fóre/diskusii.
Najbezpečnejšie miesto pre Vaše bitcoiny je Vaša súkromná Bitcoin peňaženka 🙂

Donate

Túto stránku je možné podporiť darovaním ľubovoľného množstva Bitcoinu (BTC) na adresu:

35hAtdXsxScYc8pWmJSCXZ4eQyyLodr8G2

Back to Top

Close your account?

Your account will be closed and all data will be permanently deleted and cannot be recovered. Are you sure?